Viru Folk on aastaid pingutanud selle nimel, et koormus, mis paratamatult suurüritusega loodusele kaasneb, oleks võimalikult väike.

Käsmu kaptenite küla ei asu suurte teede tuiksoonel ja seega on ühistranspordiga fesivalile tulek keeruline.  Selleks et igaüks ei saabuks kohale oma isikliku autoga, kutsume sellelgi aastal julgelt kasutama Folgibussi teenust ja kellel vähegi jaksu see tulgu jagrattaga!

Festivalil tekkiva prügi sorteerimise ja taaskasutusse suunamisega tegelesime juba ajal, mil seda enamus Eesti suurürituste korraldajaid liigseks veidruseks pidasid. Aastal 2010 hinnati meie pingutusi suurürituse jäätmekäitluse korraldamisel “Aasta Keskkonnategija” preemia vääriliseks. Käesolevalgi aastal hoolitseme selle eest, et nii kaupmeeste kui festivalikülastajate tekitatud jäätmed saaks sorteeritud ja 100% taaskasutusse suunatud.

Tänavune Viru Folgi keskkonnaprogramm on mitmekesine ning hõlmab jalgsimatku, rattaretki, loenguid, filme ja muud huvitavat.

Hommikuti toimuvad rattasõidud Käsmu poolsaarel City Bike giidi eestvedamisel.

Õhtul ja öösel toimub õppekäik nahkhiirtega tutvumiseks. Ümbruskonnas lendavaid nahkhiiri otsitakse nahkhiiredetektori abil, tutvustatakse detektori tööpõhimõtet. Kõikidelt oodatakse andmeid suviste nahkhiirekolooniate kohta hoonetes. Need on tavaliselt poegimiskolooniad, mis paiknevad juunis-juulis kas maja seina või katuse vahel, vahel ka pööningul. Kolooniate olemasolust annab märku sealt kostuv piiksumine ja krabistamine või nahkhiirte arvukas lendlemine hoone ümber (eriti hommiku poole enne päikesetõusu). Nahkhiirte elust räägib ELFi nahkhiiretöörühma juht Lauri Lutsar.

Laupäeval linastub Käsmu rahvamajas Taani film “Linnaruum”, mille juhatab sisse Yoko Alender. Film räägib inimeste käitumisest linnaruumis ning sellest, et tänapäeva linnasid saaks arendada  tunduvalt inimsõbralikumalt kui me oleme seni harjunud.

Kas Taani ja Eesti ala elanikud suhtlesid juba pronksiajal? Trundholmi kuldne päikesevanker ja Kaali? Taani viikingid ja Eesti? Kas taanlased said oma lipu Dannebrogi 1219. aastal Eestis? Kuidas saarlased Taani kuninga linnuse vallutasid ja maha lammutasid? Põhja-Eesti Taani kuninga võimu all 1219–1346? Nende ja teiste Taani ja Eesti vanema ajaloo probleemide üle arutleb Ain Mäesalu laupäeval hommikul.

Keskkonnaprogramm

Reedel, 7. augustil
18.00 algusega Meremuuseumi juurest jalgsimatk Peeter Hussariga “Loomad vallutavad elutoa!”
22.45 algusega Meremuuseumi juurest Lauri Lutsari nahkhiire retk

Laupäeval, 8. augustil
10.00 algusega Meremuuseumi juurest rattaretk City Bike’iga
11.00 Meremuuseumi juures  Ain Mäesalu loeng “Muistsetest taanlastest ja nende sidemetest Eestiga”
14.00 algusega kabeli juurest Martin Suuroja juhendamisel jalgrattamatk Käsmu ümbruses
15.30 Rahvamajas film “Linnaruum” (filmi juhatab sisse Yoko Alender)
22.45 algusega Meremuuseumi juurest Lauri Lutsari nahkhiire retk

Pühapäeval, 9. augustil
10.00 algusega Meremuuseumi juurest rattaretk City Bike’iga
13.00-14.00  Meremuuseumi juures Keskkonnatelgis “Õiglase kaubanduse magusa töötuba lastega peredele”
14.00 algusega Meremuuseumi juurest jalgsimatk Peeter Hussariga “Loomad vallutavad elutoa!”

Hommikused rattasõidud

Viru Folgi hommikused rattasõidud algavad kell 10 laupäeval ja pühapäeval ning viivad 12,5 km ringile Käsmu poolsaarel. Sõidud algavad City Bike’i telgi juurest Käsmu Meremuuseumi ees City Bike’i giidi juhtimisel. Registreerige sõiduks City Bike’i telgis.

Oma jalgratta puudumisel saab ratta laenutada tasuta City Bike’i käest (broneerige ratas eelnevalt telgis, laenuks on kokku 20 ratast).

Osalejad on oodatud annetama City Bike’i telgis olevasse Eesti Vähiliidu annetuskasti. Iga osaleja eest lisab Novo Nordisk Vähiliidu Jacobi fondi 5 eurot.

Tulge värskendavale head tegevale hommikusõidule!