KESKKONNAPROGRAMM

REEDE
22.00 Nahkhiireretk “Eesti ja Soome ööd on ühtmoodi nahkhiiresed!”

LAUPÄEV
11.00 Ain Mäesalu loeng “Kas Lembitu oli röövlisalga pealik või eestlaste kroonimata kuningas?”
19.30 Martin Suuroja pildiprogramm ” Mere värvid – Soome laht”
20.15 Päikeseloojangu retk Saartneemele koos Martin Suurojaga
22.00 Nahkhiireretk “Eesti ja Soome ööd on ühtmoodi nahkhiiresed!”

Viru Folgi keskkonnaprogramm jätkab oma traditsioonilisi radu ja pakub huvilistele Lahemaa Rahvuspargi looduse ilu ning teadmisi nahkhiirte salapärasest maailmast ja muistsest eestlaste kangelasest Lembitust.

11. ja 12. augustil peetava Viru Folgi hilisõhtutel toimuvad nahkhiirte vaatlusretked Käsmu poolsaarel. Uuritakse, millised on need ainsad lennuvõimelised imetajad ning kas nad ka Eesti ja Soome vahel rändavad. Juhendab nahkhiirte uurija Triinu Tõrv.

Laupäeva ennelõunal peab loengu Eesti arheoloog ja Tartu ülikooli õppejõud Ain Mäesalu, kes võtab sel korral vaatluse alla eestlaste muistse kangelase Lembitu. 800 aastat tagasi kutsus ta kokku 6000 sõjameest, kes aga madisepäeva lahingus said lüüa. Ettekandes analüüsitatakse Lembitut puudutavaid ajalooallikate teateid ja seda, kuidas ajaloolased on neid tõlgendanud.

Laupäeva õhtupoolik on kirjaniku, fotograaf, matkakorraldaja ning dendroloogi Martin Suuroja päralt, kes esiti jagab meremuuseumis oma mõtteid ja emotsioone, mis on peamiselt kogutud retkedelt Soome lahe rannikule. Seejärel suundutakse vaatama 400-hektarilist Käsmu kivikülvi. Vaatleme nii suuri, keskmisi kui väikeseid rändrahne, samuti munakaid. Kõike seda ilu ja hiilgust on võimalus retkel näha ja kui ilmaga veab, saab lõpetuseks Saartneemel nautida imelist päikseloojangut.

Kõik matkad algavad Käsmu Meremuuseumi juurest ja loengud on selle sees või ümbruses.

Viru Folk on aastaid pingutanud selle nimel, et koormus, mis paratamatult suurüritusega loodusele kaasneb, oleks võimalikult väike.

Käsmu kaptenite küla ei asu suurte teede tuiksoonel ja seega on ühistranspordiga fesivalile tulek keeruline.  Selleks et igaüks ei saabuks kohale oma isikliku autoga, kutsume sellelgi aastal julgelt kasutama Folgibussi teenust ja kellel vähegi jaksu see tulgu jagrattaga!

Festivalil tekkiva prügi sorteerimise ja taaskasutusse suunamisega tegelesime juba ajal, mil seda enamus Eesti suurürituste korraldajaid liigseks veidruseks pidasid. Aastal 2010 hinnati meie pingutusi suurürituse jäätmekäitluse korraldamisel “Aasta Keskkonnategija” preemia vääriliseks. Käesolevalgi aastal hoolitseme selle eest, et nii kaupmeeste kui festivalikülastajate tekitatud jäätmed saaks sorteeritud ja 100% taaskasutusse suunatud.

Erik Sikk
Keskkonnaprogrammi juht