Näitus "Piirideta meri"

Viimsi Rannarahva Muuseum avab Viru Folgil Käsmu Meremuuseumis näituse “Piirideta meri”, mis jääb avatuks kuni 10. septembrini. Näituse avamine toimub Viru Folgi esimesel päeval 11. augustil kell 17.00. Avamisel kõnelevad Soome suursaadik Eestis Kirsti Narinen, president Tarja Halonen, Aarne Vaik Käsmu Meremuuseumist ning Viimsi Rannarahva Muuseumi teadusjuht Maivi Kärginen ja teadur-kuraator Külvi Kuusk.
Kuraatorid tutvustavad näitust festivalikülastajatele ka laupäeval, 12. augustil kell 12 ja kell 18.

Soome lahe rannad on läbi aegade üksteist täiendanud. Need, kellel oli vilets põllumaa, olid merel sellevõrra aktiivsemad. Üle lahe purjetamine oli randlastele jõukohane ning koos inimestega liikusid üle mere kombed ja kultuur.

Kuni 19. sajandini oli randades põhitoiduseks soolasilk ja rukkileib. Soomes on head räimekudemiskohad ja Tallinnast ida poole jäävatest rannaküladest sõideti sinna rändpüügile. Soome rannatalupojad purjetasid Virumaale kala leivavilja vastu vahetama.

Talupoegade ülemerepurjetamisele on püütud piire seada, kuid keelud on ikka ja jälle tühistatud. Soome lahe randade vahelise läbikäimise suutis pooleks sajandiks halvata alles Nõukogude piirirežiim, kuid tänapäeval sõidetakse jälle üle mere kaupa ostma ning tööd ja paremat elu otsima.