KÄSMU FILMI- JA TEATRIPROGRAMM

Reede 12.08

BULLERBY LAPSED

Rahvamaja 16.00-17.27

Režissöör Lasse Hallström
stsenarist Astrid Lindgren
Osades Linda Bergström, Crispin Dickson Wendenius, Henrik Larsson, Ellen Demérus, Harald Lönnbro, Anna Sahlin
1H 27min, eesti keeles

See Astrid Lindgreni südantsoojendav lugu on tuttav paljudele põlvkondadele, „Bullerby lapsed“ on ka tänapäeva laste lemmikraamatuks. 1986. aastal raamatu ainetel valminud filmist on tänaseks saanud kultusfilm ning just täna on õige aeg see suurele ekraanile tagasi tuua. Südamliku ja maalähedase loo tegevus toimub väikeses Bullerby külas, kus on vaid kolm talu. Filmi peategelased on lapsed Liisa, Lasse ja Bosse Vahetalust, Anna ja Britta Põhjatalust ning Olle ja tema väike õde Kerstin Lõunatalust. Bullerbys veedavad nad imelist lapsepõlve, mida sooviks endale igaüks. Rootsi tuntud režissööri Lasse Hallströmi perefilm jutustab kodusoojusest, armastusest, hoolimisest ning üksteisemõistmisest, ent mõistagi ei puudu siit ka vingerpussid.

Röövlitütar Ronja

Rahvamaja 18.00-20.04

Sel ööl, kui röövlipealik Mattisele sündis pisitütar, möllas metsik torm ja äike lõi pooleks Mattise suure röövlilossi. Röövlitütar sai nimeks Ronja ja kasvas vapraks tüdrukuks, kes julges minna avastama Mattise metsa, kus elutsevad igat sorti olevused – ka ohtlikud nagu näiteks hallvanakesed ning harpüiad. Neid Mattis teab ja oskab tütartki nende eest hoiatada. Kuid Mattis ei tea, et tema põhivaenlasel, röövlipealik Borkal on samuti laps – Ronjaga ühevanune poiss Birk. Astrid Lindgreni samanimelise jutustuse ainetel valminud filmi režissöör on Tage Danielsson. Osades Hanna Zetterberg, Dan Håfström, Börje Ahlstedt, Lena Nyman, Per Oscarsson jt.

 Kestvus 2H 4min 

Laupäev 13.08

“Kõnelevad linad” 

Rahvamaja 11.00-11.30 ja 14.00-14.30

Tantsulavastus “Kõnelevad linad” kombineerib oma ainest vanadest rahvajuttudest ja rahvamängudest, põimides need nii kaasaegsete kui igavikuliste murede ja rõõmudega. Lähedust otsiv kogukond, kadedad naabrid – nagu ennemuiste, nii ka nüüd. Tantsija ja muusiku vahel kerib pinge, silmside määrab juhi. Reeglid on kindlad ja samas muutuvad ning seelikumood on vaid aja küsimus. Lavastuses liigume läbi muinasloo, mängides ja jutustades nii sõnadega kui ka pillide ja tantsija kehaga. Tegemist on suvise tantsulavastusega, mille tantsu- ja muusikakeel on inspireeritud eesti rahvatantsule ja -muusikale omastest mustritest. Lavastuses kõlab elav muusika ja laul Folklooriklubi Maatasa osavate meistrite esituses. Muusikute kõrval on laval tantsijad nii Tallinnast kui Tartust, kelle seast nii mõnigi on varasemalt koostööd teinud ning teised, kes kohtuvad esmakordselt. Laval: Joonas Jõgi, Janelle Jürisoo, Maarja Kask, Aave-Lotta Lillenthal,  Henrik Madvejev, Oskar Nursi, Kristo-Erik Ojamets, Helin Pihlap, Meelis Pihlap, Tuule Pihlap, Lisanna Tälli, Henrik Vija, Ernst Valdmaa.
Lavale on seadnud Britta Kaukver ja Raul Markus Vaiksoo.

Etendus kestab 30 min.

U.Q. Dokumentaalfilm Uku Kuudi elust ja muusikast, Nõukogude Liidust Los Angelesse ning kõlaritesse üle terve maailma.

Rahvamaja 12.00-13.23

Uku Kuudi lindistatud lugusid teatakse rohkem, kui me arvata oskame. Et mõista tema rahvusvahelist fenomeni, tähendab mõista eri niššide, alažanrite ja peidetud muusikaliste vaimuvapustuste võimet tänapäeval mitte ainult eksisteerida, vaid lausa õitseda iseseisvalt peavoolust. Maryn E. Coote´i (endise Marju Kuudi) poja Uku elu viis ta Nõukogude Liidust pagulusse Rootsi, sealt edasi Los Angelese muusikastuudiotesse, siis tagasi äsja taasiseseisvunud Eestisse ning hiljem amüotroofilise lateraalskleroosiga (ALS) võideldes kõlaritesse üle terve maailma.
Kaasahaarav portreefilm varalahkunud muusikust ja tema kaasajast, mis on filmitud 8 mm filmilindile, VHS- ja BETA-kassettidele.

– Tiit Tuumalu

Režissöör, stsenarist,monteerija Ivar Murd,  produtsent Margus Õunapuu, muusika Uku Kuut & Maryn E. Coote, produktsioon Film Tower, osades Helina Risti, Ruben Tolk, Maria Minerva, Heidy Purga, Florian Wahl, Mart Avi, Rain Tolk & Maryn E. Coote. Eesti 2021

1H 23min, eesti keeles   

Laupäev 13.08

Jõuluvana metsik kodu 

Rahvamaja 10.00-10.50

Lumi katab puid ja virmalised tantsivad tähistaevas. Jõulude ajal pöörduvad meie mõtted kaugele talvisele imedemaale, kaugele põhja. See paik on meile tuntud kui Lapimaa, jõuluvana maagiline kodu. Kuid pühadevalgusest eemal on jõuluvana kodu veelgi lummavam kui arvata oskame. See on pidevalt muutuv ürgloodus, täis erakordseid olendeid. Pikal ja pimedal talvel seisavad muskusveised päevade kaupa näpistava tuule käes, kaljukotkad peavad võitlust saaklooma pärast ning habekakud rändavad läbi külmunud metsa tohutuid vahemaid. Suve saabudes ei looju päike kunagi. Põhjapõdrad rändavad põhja, kakuperes on käes kibekiired ajad ning karud ja hundid kisklevad toidu pärast. See kaunis, lüüriline portree jõuluvana metsikust kodust paneb mõtlema, et kas nii maagiline koht on tõesti olemas.

Režissöör Matt Hamilton, operaatorid Matt Hamilton, Graham Horder, Tom Beldam, Jan Helmer Olsen, monteerija Tim Coope, helilooja Al Lethbridge, produtsendid Martin Mészáros, Sabine Holzer, tootjafirma Terra Mater Factual Studios

50min, inglise keeles, eestikeelsed subtiitrid. Film oli Matsalu loodusfilmide festivali 2021. aasta üks finaliste.