KÄSMU FILMI- JA TEATRIPROGRAMM

Sel aastal on KÄFT programmi fookuses koostöö Eesti ja Iirimaa vahel. Oleme oma mineviku, rikkaliku folkloori ja vaadete poolest sarnasemad kui pealtnäha võib arvata.

Koostööfilmidest saab vaadata nukufilmi “Kapten Morten lollide laeval” ja dokumentaalfilmi “A Tale of Two Visits” kultuurivahetusest kahe riigi vahel aastal 1988. Boonusena muusikaline kultusfilm “Once” ehk “Ükskord”.

Sel aastal on lavastusi nii väiksematele kui suurematele. Muinasjutuhommikutel viivad Härjapõlvlane, Haldjas ja Inimene noori vaatajaid mööda Iirimaad seiklema, saatjaks muinasjutud ja laulud. Kuulsa iiri luuletaja William Butler Yeats’i loomingut saab kuulata luulelavastuses “Müstilise Roosi Poeet”. Lavastused on publiku ette seadnud iiri kultuuri ja kirjanduse austaja Üllar Saaremäe.

REEDE 09.08                                                                                  

16:00 RAHVAMAJA: Once (IE 2007, romantiline draama, 1h35min)

18:00 RAHVAMAJA: Kapten Morten lollide laeval (EE/IE 2018)

LAUPÄEV 10.08
11:00 VINTERI LAVA: Muinasjutuhommik. Üllar Saaremäe lavastus „Härjapõlvlane, Haldjas ja Inimene“
16:00 RAHVAMAJA: Müstilise Roosi Poeet – William Butler Yeats`i luulet esitavad Brian & Kärt Devaney ja Üllar Saaremäe  

PÜHAPÄEV 11.08
09:30 RAHVAMAJA: Kapten Morten lollide laeval (EE/IE), 70 min
11:00 RAHVAMAJA: A Tale of Two Visits (Ulster TV, 1988), meenutavad ja musitseerivad Jaak Johanson, Sean Garvey (IE) jt
11:00 VINTERI LAVA: Muinasjutuhommik „Härjapõlvlane, Haldjas ja Inimene“

Once / Ükskord 

REEDE 09.08 16:00 RAHVAMAJA: Once (IE 2007, romantiline draama, 1h35min)

Samson Films, 2007
Kestus 1h 26min

OSCARI VÕITJA – PARIM FILMILAUL – “FALLING SLOWLY”

Dublinis elatist teeniv tänavamuusik (Glen Hansard), kes töötab poole kohaga oma isa töökojas tolmuimejate parandajana, unistab, et ühel päeval saab ta välja anda oma muusikaalbumi. Hiljutine lahkuminek oma tüdrukust on oluliselt vähendanud tema tahtejõudu edasi pürgida. Uue elu puhub aga mehele sisse kohtumine tšehhi tüdrukuga   (Markéta Irglová), kes on tulnud Dublinisse uut elu alustama. Mõlemal on omad unistused, mille täideviimiseks leiavad nad jaksu muusikast, mis neid teineteisele lähemale viib.

Lavastas John Carney (“Bachelors Walk”), peaosades Glen Hansard (“The Commitments”) ansamblist “The Frames” ning uustulnuk Markéta Irglová.

Kapten Morten lollide laeval  

18:00 RAHVAMAJA: Kapten Morten lollide laeval (EE/IE 2018)

Nukufilm, 2018
Kestus  1h 18min

Morten on uudishimulik ja leidlik poiss. Saatuse tahtel on ta sunnitud elama koos kasuvanematega, kes ei näe tema loovas tegevuses muud kui pahatahtlikku huligaanitsemist. Emata Morten ei ole siiski orb. Ta isa on kapten, kes töö tõttu peab suurema osa ajast merel viibima. Morten soovib isa eeskujul samuti kapten olla. Ta ehitab endale mängulaeva, mille mehitab erinevate putukatega. Unenäoline paralleelmaailm kirjeldab Morteni elu groteskses võtmes. Mingil hetkel maailmad segunevad. Nii Morteni päris kui ka fantaasiamaailm ähvardavad kokku kukkuda. Mõlema maailma päästmiseks on vaja julgelt tegutseda. Morten võidab ohud kangelaslikult. Tema kindlameelse tegutsemise taga on põhimõte – kapten ei jäta kunagi oma laeva.

Müstilise Roosi Poeet    

Laupäev 10.08 16:00 RAHVAMAJA: Müstilise Roosi Poeet – William Butler Yeats`i luulet esitavad Brian & Kärt Devaney ja Üllar Saaremäe  

William Butler Yeats’i luulet esitavad Brian ja Kärt Devaney ning Üllar Saaremäe, musitseerivad Jaan Eerik Priks ja Anne-Ly Linde.

William Butler Yeats (1865-1939) oli iiri uusromantismi väljapaistvaim esindaja. Tema loomingule on omane pöördumine rahvusliku muinasaja ja seda talletava rahvaluule poole. Yeatsi luule on läbi imbunud rahvuslikust iiri müüdistikust ja folkloorist. Varasemas luules töötles ta sümbolistlikus vaimus rahvaluulet, hilisemas loomingus põimuvad isiklikud ja poliitilised pettumused müstiliste nägemustega.

A Tale of Two Visits    

Pühapäev 11.08 11:00 RAHVAMAJA: A Tale of Two Visits (Ulster TV, 1988), meenutavad ja musitseerivad Jaak Johanson, Sean Garvey (IE) jt

Mitmeid auhindu võitnud dokumentaalfilm “A Tale of Two Visits” jutustab 1988. aastal toimunud eestlaste ja iirlaste kohtumistest.  Nii iirlaste Eestis käigu kui ka eestlaste vastukülastuse võttis linti peamine Iiri telekanal Ulster TV. Ühtlasi olid nad esimene lääne võttegrupp, kes Eesti saartele lubati. Valminud filmi näidati omal ajal suisa nii palju, et Jaak Johanson olevat kohanud Los Angeleses iirlasest taksojuhti, kes ta filmi järgi ära tundis.
“1988. aastal leidis aset erakordne kultuurivahetusprojekt, mil toonast ENSV-d külastas esmakordselt 20 rahvamuusikut Iirimaalt ning paar kuud hiljem sõitsid Iirimaale Eesti tuntud kultuuritegelased ja muusikud, nende hulgas Priit Pedajas, Jaan Kaplinski, Kukerpillid, Johansonid ja paljud teised,” meenutas Iirimaa suursaadik Frank Flood.

Peale filmi meenutavad ja musitseerivad Jaak Johanson, Sean Garvey (IE) jt. 

Härjapõlvlane, Haldjas ja Inimene    

Laupäev 10.08
11:00 VINTERI LAVA: Muinasjutuhommik. Üllar Saaremäe lavastus „Härjapõlvlane, Haldjas ja Inimene“

Pühapäev 11.08
11:00 VINTERI LAVA: Muinasjutuhommik „Härjapõlvlane, Haldjas ja Inimene“

Lavastaja Üllar Saaremäe ja Neeruti Mõisateater kutsuvad teid kogupere muinasjutuhommikule, mis viib meid rändama mööda Iirimaad. Eestlased armastavad muinasjutte. Iirlased samuti. Me kohtume põnevate tegelastega, kuulame nende pajatusi ja laulame nende laule. Ja mis peamine – mängime kaasa.

Osades – Härjapõlvlane – Alo Kurvits, Haldjas – Riina Maidre ja Inimene – Margus Grosnõi.